وردپرس 4.9 : تمرکز بر افزونه ها، قالب ها و تجربه کاربری

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

وردپرس 4.9 : تمرکز بر افزونه ها، قالب ها و تجربه کاربری Reviewed by MrCode Rating: 5 out of 5 stars آشنایی با امکانات جدید وردپرس 4.9 - ویژگی های وردپرس 4.9 - دومین major release سال 2017 - WordPress 4.9 ابزارگ گالری، پیش نویس تنظیمات customizer آشنایی با امکانات جدید وردپرس 4.9 - ویژگی های وردپرس 4.9 - دومین major release سال 2017 - WordPress 4.9 ابزارگ گالری، پیش نویس تنظیمات customizer

وردپرس 4.9 : تمرکز بر روی افزونه ها، قالب ها و تجربه کاربری

بر اساس جدول زمانبندی ارائه شده در سایت رسمی وردپرس، انتظار داریم که در تاریخ 14 نوامبر 2017 شاهد عرضه نسخه جدید وردپرس یعنی وردپرس 4.9 باشیم. همانطور که مشخص است، تا تاریخ عرضه رسمی این نسخه هنوز زمان زیادی باقی مانده است اما طبق صحبت های Mullenweg از همین حالا تا حدی مشخص است که باید منتظر چه تغییراتی در این نسخه باشیم.

اگر اخبار وردپرس را دنبال کرده باشید، حتما نام گوتنبرگ (Gutenberg) به گوشتان خورده است. (ویرایشگر جدیدی که قرار است به وردپرس اضافه شود) اما اگر انتظار داشید که در وردپرس 4.9 شاهد حضور این ویرایشگر در وردپرس باشید، متاسفانه باید نا امیدتان کنیم! چرا که ارائه این ویرایشگر برای وردپرس 5.0 برنامه ریزی شده است و در وردپرس 4.9 قرار است تمرکز اصلی بر روی کاربران و تجربه کاربری باشد. (اگر کنجاوید که با گوتنبرگ کار کنید میتوانید آن را به صورت افزونه از اینجا دانلود کرده و بر روی سایت خود نصب کنید)

به گفته مولنوگ در بخش های مختلف وردپرس هنوز هم عدم تطابق ها و مشکلاتی دیده میشود که در تجربه کاربری اختلال ایجاد میکند. این در حالی است که رفع این مشکلات اصلا سخت نیست. بنابراین ورژن 4.9 وردپرس فرصت خوبی است که تا حد ممکن به رفع این نواقص پرداخته شود. طبق این توضیحات، وردپرس 4.9 تمرکز ویژه ای بر کارکرد بخش افزونه ها، قالب ها و بهبود تجربه کاربری خواهد داشت.

برای این نسخه از وردپرس موارد مختلفی در دستور کار قرار گرفته است. البته هنوز کمی زود است که با اطمینان بتوانیم بگوییم که همه موارد قرار گرفته در دستور کار را در نسخه نهایی وردپرس 4.9 مشاهده خواهیم کرد ولی اگر همه چیز به درستی پیش برود، میتوانید منتظر وجود موارد زیر باشیم :

بهبود در ویرایشگر کدها

در این بخش قرار است به موارد زیر پرداخته شود :

  • بهبود تجربه کاربری در ویرایش کد ها
  • بهبود ویرایشگر افزونه ها و قالب ها
  • بهبود ویرایشگر CSS در بخش سفارشی سازی قالب وردپرس
  • اعلام هشدار های مناسب و مقتضی پیش از اعمال تغییرات در کدها
  • بهبود پیام های هشداری در زمان ویرایش قالب ها و افزونه ها، حتی در زمانی که قالب یا افزونه مورد نظر در سایت فعال نباشد.

در این بخش قرار بود که به ابزارک HTML سفارشی (Custom HTML) نیز پرداخته شود که این مسئله کمی جلوتر از حد تعیین شده و در ورژن 4.8.1 در اختیار کاربران قرار گرفت

بهبود کارکرد سفارشی ساز قالب وردپرس

تغییرات بعدی به سفارشی ساز قالب وردپرس یا همان Customizer مربوط میشوند. در این قست قرار است شاهد وجود امکانی به نام Changesets باشیم. این امکان که همین حالا نیز با افزونه ای به نام Customize Snapshots در اختیار شما قرار میگیرد، به کاربران اجازه میدهد که از مجموعه ای از تنظیمات سفارشی ساز قالب وردپرس، یک snapshot تهیه کرده و آن را به عنوان یک نسخه پیش نویس نگهداری کنند. این مجموعه تنظیمات بعدا به صورت گروهی قابلیت انتشار در سایت را خواهند داشت. قابلیت دیگری که در این قسمت میتوانید منتظر آن باشید، امکان زمانبندی انتشار گروه تنظیمات خواهد بود.

دو امکان جالب دیگر که میتوان آنها را نیز در همین گروه قرار داد، امکان بهره گیری از ابزارک گالری و افزودن دکمه رسانه به ابزارک متنی وردپرس است. با افزوده شدن دکمه رسانه به ابزارک متنی وردپرس، از این پس میتوانید فایل های خود را همزمان با استفاده از ابزارک مربوطه، در سایت بارگذاری نمایید بدون اینکه نیازی باشد به صورت جداگانه در سایت به بخش رسانه مراجعه کنید.

بهبود در سیستم تغییر قالب و آپدیت افزونه ها و قالب ها

بر اساس گفته ها و شواهد به نظر میرسد که در وردپرس 4.9 از این پس شاهد تبدیل بهتر جایگاه ابزارک ها و فهرست ها در زمان تغییر قالب ها در سایت خواهیم بود.

علاوه بر ان قرار است که امکان آپدیت افزونه ها و قالب ها از طریق بارگذاری فایل ZIP در وردپرس فراهم شود. (پیشتر، فایل میبایست از طریق فایل منیجر یا FTP به هاست انتقال داده و یا از ویژگی آپدیت اتوماتیک استفاده میشد) در این قسمت قرار است که از امکان آپلود از طریق درگ اند دراپ نیز پشتیبانی شود. (Yay! 😎 )

در بخش رسانه و REST API

در آپدیت های مربوط به بخش رسانه قرار است که از این پس در سفارشی ساز نیز شاهد وجود dropzone ها برای بارگذاری تصاویر باشیم. همچنین در سایدبار سفارشی ساز تغییراتی اعمال میشود تا در این بخش نیز به درستی از تصاویر واکنش گرا بهره گرفته شود. (پیش تر اگر تصویری را با اندازه مناسب نمایشگرهای رتینا در این بخش بارگذاری میکردید، پیش نمایش موجود در سایدبار، به صورت رتینا نمایش داده نمیشد) و در آخر هم قرار است اگر از این به بعد تصویری نیازی به برش خوردن (crop) نداشته باشد، کاستومایزر، کاربر بیچاره را مجبور به برش زدن تصویر نکند.

در بخش API رست نیز برخی امکانات مورد نیاز برای گوتنبرگ به این سیستم افزوده خواهند شد و در زمینه کامنت گذاری کدها نیز از این پس دقت بیشتری به عمل خواهد آمد تا همه چیز روشن تر و واضح تر باشد.

تا اینجا فعلا خبر دیگری در کار نیست. حالا باید صبر کنیم و ببینیم با رسیدن به 4 اکتبر و عرضه بتای 1 وردپرس 4.9 دقیقا با چه چیزهایی روبرو خواهیم شد. شما چه فکر میکنید؟ تغییراتی که برای اعمال روی وردپرس 4.9 در نظر گرفته شده اند، برای شما راضی کننده هستند؟ راستی، گوتنبرگ را تست کرده اید؟ اگر پاسختان مثبت است، حتما نظرات خود را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

پ.ن : با نزدیک تر شدن به تاریخ عرضه وردپرس 4.9 این نوشته به مرور تکمیل خواهد شد.

وردپرس,تمرکز,افزونه,قالب,تجربه,کاربری,...
نویسنده : استخدام کار بازدید : 18 تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت: 10:55

close
تبلیغات در اینترنت