راهنمای استفاده از پیوند های یکتا یا Permalinks در وردپرس | بلاگ

راهنمای استفاده از پیوند های یکتا یا Permalinks در وردپرس

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

راهنمای استفاده از پیوند های یکتا یا Permalinks در وردپرس

در ادامه ی مجموعه آموزش های مقدماتی وردپرس این بار مسترکد با راهنمای استفاده از پیوند یکتا یا Permalink در وردپرس در خدمت شماست. اگر در این آموزش با ما همراه شوید با هم می آموزیم که پیوند های یکتا چه هستند، چه اهمیتی دارند و چگونه میتوانیم به بهترین شکل از آنها بهره بگیریم.

پیوند یکتا چیست و چه اهمیتی دارد؟
پیوند های یکتا یا Permalinks در واقع همان ساختار پیوند ها / آدرس برگه ها، نوشته ها، دسته بندی ها و … در سایت وردپرسی شما هستند. تا قبل از وردپرس 4.2 ساختار پیوند های یکتا در وردپرس به صورت پیشفرض مطابق حالت زیر بود :

http://mrcode.ir/?p=123

همانطور که مشاهده میکنید چنین آدرسی اصلا زیبا و قابل قبول نیست. از طریق پیوند های یکتا این امکان برای شما فراهم میشود که آدرس نامطلوب فوق را به حالتی سفارشی و زیبا تبدیل کنیم که هم برای کاربران قابل درک باشد و هم اصطلاحا SEO Friendly بوده و منجر به بهبود ایندکس شدن و پدیدار شدن شما در نتایج موتور های جستجو شود. مثلا به حالت زیر توجه کنید :

http://mrcode.ir/نوشته-نمونه

همانطور که حتما خودتان هم متوجه شده اید، آدرس بالا هم برای کاربران و هم برای موتور های جستجو کاملا قابل درک بوده و از حالت اول نیز زیباتر است. خوشبختانه وردپرس از نسخه 4.2 به بعد به صورت پیشفرض حالت دوم را برای پیوند های یکتا استفاده میکند اما تا قبل از این نسخه یکی از مهم ترین کارهایی که هر کس بعد از نصب وردپرس باید انجام میداد، تغییر تنظیمات پیوند های یکتا بود.
در وردپرس شما میتوانید به شکلی بسیار ساده، ساختار پیوند های یکتا را در سایت خود سفارشی کرده و آنها را مطابق با سلیقه ی خود تنظیم کنید. در ادامه چگونگی انجام این کار را به همراه هم فرا خواهیم گرفت.

آموزش سفارشی سازی پیوند های یکتا در وردپرس
تمامی تنظیمات مربوط به پیوند های یکتا  در وردپرس از طریق مراجعه به منوی تنظیمات و رفتن به زیر منوی “پیوند های یکتا” در ناحیه مدیریت وردپرس در اختیار شما قرار میگیرد.

ساختار پیوند های یکتا در وردپرس

اجازه بدهید کمی در رابطه با این ساختار ها توضیح بدهیم. در میان این ساختار ها از نظر سئو، استفاده از ساختار ساده و ساختار عددی اصلا توصیه نمیشود چون در هیچ یک از آنها اثری از نام نوشته به چشم نمیخورد. ساختار ساده را تنها جهت ارائه لینک کوتاه در سایت توصیه میکنیم (به پایین نوشته های مسترکد توجه کنید)
ساختار های روز و نام و ماه و نام از بعد سئو ساختار های مناسبی هستند ولی با توجه به اینکه با انتخاب هر یک از این ساختار ها، تاریخ نوشته به لینک شما اضافه خواهد شد، این امر منجر به طولانی شدن لینک نوشته میشود و به همین جهت این دو نوع ساختار فقط برای وبسایت های خبری که در آنها وجود تاریخ نوشته عملا امری ضروری به شمار می آید، توصیه میشود.علاوه بر طولانی تر شدن لینک به این نکته هم توجه داشته باشی که وجود تاریخ در آدرس یک نوشته، حتی اگر شما آن نوشته را هر روز هم آپدیت کرده باشید و نوشته کاملا مطابق روز باشد، منجر به قدیمی جلوه کردن مطالب وبسایت شما خواهد شد. بنابراین استفاده از این ساختار تنها به سایت های خبری توصیه شده و برای سایت های تجاری، شرکتی و … توصیه نمیشود.
در این میان عملا بهترین ساختار نام نوشته است که ما هم در مسترکد از همین ساختار استفاده میکنیم.
و اما به بخش ساختار دلخواه میرسیم، در بخش ساختار دلخواه شما میتوانید با استفاده از متغیر های موجود، هر ساختاری که مایل هستید را برای آدرس نوشته های خود ایجاد کنید. مثلا یک ساختار بسیار عالی میتواند ترکیب دسته بندی با نام نوشته باشد. برای این کار کافی است کد زیر را در بخش ساختار دلخواه قرار دهید :

به این نکته اشاره کردیم که در این بخش متغیر های متنوعی در اختیار شماست که شما میتوانید با آنها ساختار دلخواه خود را ایجاد کنید. راهنمای این متغیر ها در زیر آمده است :
کلیه ی متغیر های فوق را میتوانید در ایجاد کردن آدرس دلخواه خود به کار بگیرید. فقط حواستان باشد که آدرسی که تولید میکنید بیش از حد طولانی نباشد.

یک هشدار مهم …
تغییر ساختار پیوند های یکتا برای سایت هایی که دارای مطالب زیادی هستند که همه قبلا در گوگل و سایر موتور های جستجو ایندکس شده اند اصلا توصیه نمیشود (سایت هایی که بیش از 3-6 ماه ازتاسیس آنها گذشته و برای خود جایگاهی کسب کرده اند). تغییر ساختار پیوند های یکتا از آنجایی که منجر به تغییر آدرس نوشته های شما خواهد شد، باعث میشود که ورودی های موتور های جستجو را برای نوشته های ایندکس شده از دست بدهید و اگر نوشته هایتان در شبکه های اجتماعی هم به اشتراک گذاشته شده باشند، ورودی شبکه های اجتماعی را نیز از دست خواهید داد. بنابراین در این زمینه دقت زیادی به خرج دهید و توجه داشته باشید که تصمیم گیری برای ساختار پیوند های یکتا کاری است که در همان ابتدای راه اندازی سایت باید انجام دهید. اگر بعدا مجبور به انجام چنین کاری شدید، حتما از یک متخصص کمک بخواهید و بدون بررسی و تحقیق و در نظر گرفتن نتایج کاری انجام ندهید.

تبلیغ در سایت مسترکد

...
نویسنده : استخدام کار بازدید : 17 تاريخ : شنبه 14 فروردين 1395 ساعت: 2:32